15 Aralık 2014 Pazartesi

Kremalı Minik Muffinler ve Muffin Makinesi!


             
                 Hadi kremalı küçük muffinler yapalım!... Yanına da köpüklü Yunan kahvesi :)
                                                                

                           Tchibo'dan 2-3 yıl önce aldığım bu muffin makinesi çok işimi görüyor. Fırındı, tepsiydi uğraşmadan pratik bir şekilde istediğim kadar muffin yapıyorum.

                      Şimdi makineyi prize takıp ısınmasını bekledik ve yarı sıvı haldeki muffin hamurumuzu bölmelere döktük.  Bu arada bir kapta toz krem şantiye, soğuk sütümüzü (hep bir bardak veya 200 ml süt diye yazarlar arkasına, ben biraz daha az koyuyorum ki katı olsun) koyup karıştırıyoruz.

                                                   

            
                                         Tam istediğim kıvamda oldu! Bu arada muffinler kabarmaya başlamış bile, kapağını geri kapataıp pişirmeye devam edelim :))

                               

                       Tam 17 dk'da hepsi pişti işte! Ucu sivri olmayan bir bıçak yardımıyla (makinenin teflon kaplı yüzeyi çizilmesin diye) dikkatlice çıkarıyoruz veeeeee...


                               Tabağa çıkarıyoruz... Dilerseniz böyle sıcakken yemek de çok güzel oluyor. Akşamları çay dostu minik kekler. Ufo bunlar ufo! :) Ama dilerseniz deeeee.....
                                                           
 
Biraz soğumasını bekleyip üstlerine krem şanti, çikolatalı sos (ben karamelli sos dökmüştüm bir keresinde harika oluyor), puding... her şey dökebilir, sürebilirsiniz.
 

Biraz da çilekli damla çikolatalaaaar... İşte hepsi bu!
 
 
              Yanına da hemen Yunanistan' da üretilmiş bir kahve pişirelim. Türk kahvesiyle aynı aslında. Yunanistan'da Yunan kahvesi oluyor, Türkiye'de Türk kahvesi :)

 
Böyle yan oldu biraz ama... :)) Üzerinde ''natural mastic'' yazıyor. Ayrıca Türkler için ''Sakiz Kahve'' yazmışlar. Mastic Yunanca damla sakızı demek. Sakız adasının sakız ağaçları çok meşhur. Ve tabi ki damla sakızından yaptıkları tüm ürünler. Kahveler, reçeller... v.s.
 ''OOO Mastika mastika'' diye seksenlerin ünlü bir oyun havası vardı ya işte o, ordan geliyor. Damla sakızı... :)
 
 
Hadi afiyet olsun...:))))
 
Muffinlerimi beğendiyseniz, kendi kafamdan uydurduğum çok basit tarifi için burayı tıklayın.
 
 

3 yorum:

  1. Ay ama ya muhteşem bir şey ki bu , hem de kahvenin yanında muffin , vallahi yemeye lüzum yok , bakmak bile kafi geldi , emeğinize sağlık.:D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Fotoğraflar ne güzel şeyler... Aylardır bu muffinlerden yapmıyorum ama dönüp bakabiliyorum ben de :) Teşekkür ederim :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...